completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 213
- 4,000 mm
- 1,300 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€18,200
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 500 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 95 A |
| Battery Build Year | 2025 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 4000 mm |
| Capacity | 1300 kg |
| Operating hours | 4000 h |
| Overall height | 2560 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN620658 |
Extras
-
sideshifter integrated -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
multi pilot -
tyres standard -
weatherproof cabin economy 2 (windscreen+roof window+rear window) -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
