completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 213
- 3,100 mm
- 1,300 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€17,200
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 500 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 80 A |
| Battery Build Year | 2024 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 3100 mm |
| Capacity | 1300 kg |
| Operating hours | 3277 h |
| Overall height | 2070 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN629404 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror
