completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 213
- 4,800 mm
- 1,300 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€23,650
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 500 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 90 A |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 4800 mm |
| Capacity | 1300 kg |
| Operating hours | 2508 h |
| Overall height | 2165 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN684469 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
solo pilot -
Floorspot -
tyres standard -
heater -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
