completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 213
- 4,800 mm
- 1,300 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€21,400
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 150 A |
| Battery Build Year | 2022 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 4800 mm |
| Capacity | 1300 kg |
| Operating hours | 141 h |
| Overall height | 2165 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Load centre | 500 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN686537 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
Floorspot -
non-marking tyres -
rear view mirror
