completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 216
- 3,100 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€18,850
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 100 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Battery Refurbishment Year | 2024 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 3100 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 6492 h |
| Overall height | 2065 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN621655 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
rotating beacon -
Floorspot -
tyres standard -
roof window -
fabric seat -
rear view mirror -
higher backrest
