completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 216
- 5,000 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€20,350
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 110 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 5000 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 6313 h |
| Overall height | 2235 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN627441 |
Extras
-
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
Floorspot -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
