completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 216
- 6,000 mm
- 1,600 kg
| High quality refurbishment |
€23,900
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Battery Build Year | 2022 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 6000 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 4234 h |
| Overall height | 2585 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN686813 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
double pedal -
electrical steering -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
brake light -
LED work lights -
Floorspot -
non-marking tyres -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
rear view mirror
