completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 216k
- 4,700 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 12‑month battery warranty included | |
| High quality refurbishment |
€21,350
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 625 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Build Year | 2026 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 4700 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 7231 h |
| Overall height | 2125 mm |
| Fork length | 1300 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN621601 |
Extras
-
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
lighting system set B (like A plus reversing spot- and flashlight -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
heater -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
seat heating -
leather seat -
rear view mirror -
armrest -
higher backrest
