completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 218
- 5,500 mm
- 1,800 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€18,550
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Battery Build Year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 5500 mm |
| Capacity | 1800 kg |
| Operating hours | 4956 h |
| Overall height | 2422 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN566510 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
Floorspot -
non-marking tyres -
rear view mirror
