completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 218
- 4,800 mm
- 1,800 kg
| High quality refurbishment |
€20,550
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 120 A |
| Battery Build Year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 4800 mm |
| Capacity | 1800 kg |
| Operating hours | 7896 h |
| Overall height | 2172 mm |
| Fork length | 1000 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN569597 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
1 working spotlight at rear -
2 working spotlights at front -
rotating beacon -
road regulation lighting -
LED work lights -
Floorspot -
non-marking tyres -
side mirror
