completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 218
- 5,500 mm
- 1,800 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€18,550
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 130 A |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 5500 mm |
| Capacity | 1800 kg |
| Operating hours | 6274 h |
| Overall height | 2422 mm |
| Fork length | 750 mm |
| Load centre | 500 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN588401 |
Extras
-
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
multi pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
bodygard -
overhead guard for drive-in racking -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
