completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 218k
- 5,000 mm
- 1,800 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€19,300
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 520 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Build Year | 2021 |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2017 |
| Lifting height | 5000 mm |
| Capacity | 1800 kg |
| Operating hours | 4940 h |
| Overall height | 2242 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN546137 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 2 functions -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
brake light -
LED work lights -
Floorspot -
non-marking tyres -
weatherproof cabin economy 2 (windscreen+roof window+rear window) -
fabric seat -
rear view mirror -
higher backrest
