completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 218k
- 2,900 mm
- 1,800 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€21,400
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 625 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 100 A |
| Battery Build Year | 2021 |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2021 |
| Lifting height | 2900 mm |
| Capacity | 1800 kg |
| Operating hours | 1511 h |
| Overall height | 1972 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Load centre | 500 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN652448 |
Extras
-
sideshifter integrated -
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
roof window -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
