completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 220
- 5,500 mm
- 2,000 kg
| High quality refurbishment |
€22,850
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 120 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 5500 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 2913 h |
| Overall height | 2422 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN628628 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
Floorspot -
non-marking tyres -
overhead guard for drive-in racking -
rear view mirror
