completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 220
- 3,300 mm
- 2,000 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 6‑month battery warranty included |
€17,880
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 3300 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 1204 h |
| Overall height | 2172 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN632126 |
Extras
-
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
tyres standard -
weatherproof cabin economy 2 (windscreen+roof window+rear window) -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
