completion!
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 220
- 3,300 mm
- 2,000 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€23,320
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 150 A |
| Battery Build Year | 2021 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 3300 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 1275 h |
| Overall height | 2217 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN659097 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 1 function -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
Floorspot -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
