completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 316
- 3,300 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€20,500
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 3300 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 1534 h |
| Overall height | 2210 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN618433 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
lighting system set B (like A plus reversing spot- and flashlight -
flash light -
reversing spotlight -
road regulation lighting -
LED work lights -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
