completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 316
- 4,000 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€19,800
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 750 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 90 A |
| Battery Build Year | 2021 |
| Battery Refurbishment Year | 2024 |
| Year | 2021 |
| Lifting height | 4000 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 1172 h |
| Overall height | 2515 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN651315 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
weatherproof cabin economy 2 (windscreen+roof window+rear window) -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
