completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 316
- 5,000 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included | |
| High quality refurbishment |
€27,800
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Build Year | 2022 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 5000 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 1637 h |
| Overall height | 2235 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN667738 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
trailer coupling -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
heater -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
