completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 316k
- 5,000 mm
- 1,600 kg
| High quality refurbishment |
€16,950
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 625 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 80 A |
| Battery Build Year | 2025 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 5000 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 3034 h |
| Overall height | 2235 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN582029 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
Floorspot -
non-marking tyres -
heater -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
rear view mirror
