completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 316k
- 2,900 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€19,500
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 150 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Year | 2019 |
| Lifting height | 2900 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 2171 h |
| Overall height | 1965 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN602945 |
Extras
-
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
reversing spotlight -
rotating beacon -
road regulation lighting -
Floorspot -
tyres standard -
weatherproof cabin economy 1 (windscreen+roof window) -
leather seat -
armrest
