completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 316k
- 5,000 mm
- 1,600 kg
| 3 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€31,800
€28,900
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 100 A |
| Battery Build Year | 2024 |
| Year | 2024 |
| Lifting height | 5000 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 3 h |
| Fork length | 1150 mm |
| Load centre | 500 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN717478 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 2 functions, ISM Online -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
rear view mirror