completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 318k
- 4,000 mm
- 1,800 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€17,800
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 625 Ah |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 4000 mm |
| Capacity | 1800 kg |
| Operating hours | 3875 h |
| Overall height | 2522 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN622907 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 3 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
weatherproof cabin economy 2 (windscreen+roof window+rear window) -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
