completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 430
- 4,500 mm
- 2,490 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€24,700
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 840 Ah |
| Battery Build Year | 2019 |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2019 |
| Lifting height | 4500 mm |
| Capacity | 2490 kg |
| Operating hours | 7029 h |
| Overall height | 2972 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Load centre | 500 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN605646 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
rotating beacon -
Floorspot -
tyres standard -
heater -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
seat heating -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
