completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 430
- 5,500 mm
- 3,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€29,550
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 775 Ah |
| Battery Build Year | 2025 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 5500 mm |
| Capacity | 3000 kg |
| Operating hours | 7236 h |
| Overall height | 2487 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN627598 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 1 function -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
solo pilot -
Drive & Lift Plus -
2 working spotlights at front -
lighting system set B (like A plus reversing spot- and flashlight -
brake light -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
