completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 430k
- 5,000 mm
- 2,200 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€43,100
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 86 V / 500 Ah |
| Charger | Yes, 80 V / A |
| Battery Build Year | 2021 |
| Year | 2021 |
| Lifting height | 5000 mm |
| Capacity | 2200 kg |
| Operating hours | 4577 h |
| Overall height | 2287 mm |
| Fork length | 1000 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN650890 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 2 functions -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
brake light -
reversing spotlight -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
