completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 540
- 4,500 mm
- 4,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€26,100
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 930 Ah |
| Charger | Yes, 80 V / 140 A |
| Year | 2019 |
| Lifting height | 4500 mm |
| Capacity | 4000 kg |
| Operating hours | 6105 h |
| Overall height | 3040 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN596721 |
Extras
-
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions, ISM Online -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
multi pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
brake light -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
air conditioning -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
rear view mirror
