completion!
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 540
- 5,300 mm
- 4,000 kg
| 6 months warranty on the vehicle |
€35,750
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 930 Ah |
| Charger | Yes, 80 V / 160 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 5300 mm |
| Capacity | 4000 kg |
| Operating hours | 955 h |
| Overall height | 2523 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | FN624716 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
roof window -
rear view mirror -
higher backrest