completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Pedestrian pallet trucks
EJE 222r
- 210 mm
- 2,200 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 12‑month battery warranty included | |
| High quality refurbishment |
€6,250
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 250 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 50 A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 210 mm |
| Capacity | 2200 kg |
| Operating hours | 4793 h |
| Overall height | 1350 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91651078 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
electrolyte recirculation -
battery discharge indicator with operation hour meter -
ramp load -
bilateral button operation -
tandem load wheel -
tyres standard
