completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Vertical-order pickers
EKS 110
- 1,000 mm
- 650 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 6‑month battery warranty included |
€7,913
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 375 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 60 A |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2019 |
| Lifting height | 1000 mm |
| Capacity | 650 kg |
| Operating hours | 3294 h |
| Overall height | 2420 mm |
| Fork length | 800 mm |
| Mast type | Simple |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91641732 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
hydraulically liftable platform -
electrical steering -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard
