completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Rider stackers
ERC 214z
- 4,090 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€11,450
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 375 Ah |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2019 |
| Lifting height | 4090 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 810 h |
| Overall height | 1830 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 90587136 |
Extras
-
load guard -
Aquamatik, water top-up aid, Initial lift -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
bumper -
electrical steering -
bilateral button operation -
Floorspot -
tandem load wheel -
tyres standard
