completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Rider stackers
ERC 216
- 4,200 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 12‑month battery warranty included | |
| High quality refurbishment |
€10,750
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, V / 375 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 60 A |
| Battery Build Year | 2018 |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 4200 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 1975 h |
| Overall height | 1900 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 90561671 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid, Initial lift -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
Foldable stand-on platform -
electrical steering -
bilateral button operation -
tandem load wheel
