completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Rider stackers
ERC 216
- 4,200 mm
- 1,600 kg
| 3 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€13,800
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 25 V / 260 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 100 A |
| Battery Build Year | 2024 |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2024 |
| Lifting height | 4200 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 4 h |
| Overall height | 2600 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 90716672 |
Extras
-
load guard -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
electrical steering -
bilateral button operation -
rotating beacon -
LED work lights -
tandem load wheel -
bodygard