completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Rider stackers
ERC 216z
- 2,400 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€11,150
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 25 V / 260 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 200 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 2400 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 3813 h |
| Overall height | 1700 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Load centre | 600 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 90603252 |
Extras
-
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
Foldable stand-on platform -
electrical steering -
bilateral button operation -
tandem load wheel
