completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Rider stackers
ERC 216z
- 3,990 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 12‑month battery warranty included | |
| High quality refurbishment |
€13,700
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 250 Ah |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 3990 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 1576 h |
| Overall height | 1830 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 90669964 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid, Initial lift -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
Foldable stand-on platform -
battery charger integrated -
electrical steering -
bilateral button operation -
tandem load wheel -
tyres standard
