completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 5,600 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€19,300
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 465 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 60 A |
| Battery Build Year | 2016 |
| Battery Refurbishment Year | 2024 |
| Year | 2016 |
| Lifting height | 5600 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 3764 h |
| Overall height | 2400 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91110541 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
tyres standard -
fabric seat -
armrest
