completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 7,100 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€24,500
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 150 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 7100 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 7029 h |
| Overall height | 2900 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91147930 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
multi pilot -
1 working spotlight at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
rear view mirror
