completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 8,300 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€21,400
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 775 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 95 A |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 8300 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 4681 h |
| Overall height | 3300 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91149548 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
multi pilot -
rotating beacon -
LED work lights -
tyres standard -
fabric seat
