completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 5,300 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€24,050
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 775 Ah |
| Battery Refurbishment Year | 2024 |
| Year | 2021 |
| Lifting height | 5300 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 4608 h |
| Overall height | 2300 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91155557 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
multi pilot -
Drive & Lift Plus -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
rear view mirror -
armrest
