completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 5,000 mm
- 1,400 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 6‑month battery warranty included |
€19,425
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 620 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 5000 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 2360 h |
| Overall height | 2200 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91162829 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
multi pilot -
Drive & Lift Plus -
1 working spotlight at front -
2 working spotlights at rear -
Floorspot -
tyres standard -
roof window -
fabric seat -
rear view mirror -
armrest
