completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 8,720 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€28,550
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 620 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 100 A |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2023 |
| Lifting height | 8720 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 666 h |
| Overall height | 3440 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91177943 |
Extras
-
sideshifter integrated -
fork positioner -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
solo pilot -
flash light -
Floorspot -
single load wheel -
tyres standard -
roof window -
fabric seat -
rear view mirror
