completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 8,720 mm
- 1,400 kg
| High quality refurbishment |
€21,400
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 620 Ah |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 8720 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 5847 h |
| Overall height | 3440 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91645177 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery discharge indicator with operation hour meter -
bumper -
electrical steering -
solo pilot -
flash light -
tyres standard -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
fabric seat
