completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 5,450 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€22,400
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 775 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 90 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2020 |
| Lifting height | 5450 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 3911 h |
| Overall height | 2350 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91651690 |
Extras
-
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
cold store version -
load wheel cover -
bumper -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
flash light -
tyres standard -
heater -
weatherproof cabin economy 2 (windscreen+roof window+rear window) -
seat heating -
fabric seat -
rear view mirror -
armrest
