completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 216
- 9,920 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€21,350
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 775 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 9920 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 5642 h |
| Overall height | 3840 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Load centre | 600 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91129226 |
Extras
-
fork tilter -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
multi pilot -
Floorspot -
tyres standard -
roof window -
fabric seat
