completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 216
- 8,720 mm
- 1,600 kg
| High quality refurbishment |
€21,350
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 775 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 120 A |
| Battery Build Year | 2019 |
| Year | 2018 |
| Lifting height | 8720 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 6563 h |
| Overall height | 3440 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91130560 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
multi pilot -
flash light -
tyres standard -
fabric seat
