completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 216
- 9,020 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€22,300
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 465 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 50 A |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2019 |
| Lifting height | 9020 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 6458 h |
| Overall height | 3540 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Load centre | 600 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91135166 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
solo pilot -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
rear view mirror
