completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 216
- 7,400 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€27,400
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 620 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 100 A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 7400 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 1081 h |
| Overall height | 3000 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91170942 |
Extras
-
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
multi pilot -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
rear view mirror -
armrest
