completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 216i
- 8,300 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| High quality refurbishment |
€34,600
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 200 A |
| Battery Build Year | 2022 |
| Year | 2022 |
| Lifting height | 8300 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 6614 h |
| Overall height | 3300 mm |
| Fork length | 1000 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91167660 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
solo pilot -
Drive & Lift Plus -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
armrest
