completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 216i
- 8,720 mm
- 1,600 kg
| 6 months warranty on the vehicle |
€28,050
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 200 A |
| Battery Build Year | 2022 |
| Year | 2023 |
| Lifting height | 8720 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 1166 h |
| Overall height | 3440 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91173322 |
Extras
-
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
multi pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
roof window -
fabric seat -
rear view mirror -
armrest