completion!
Images will follow
Reach trucks
ETV 216i
- 6,800 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€37,400
Delivery Time: On Request
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical Data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 200 A |
| Battery Build Year | 2023 |
| Year | 2023 |
| Lifting height | 6800 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 3 h |
| Overall height | 2800 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive | Electric |
| Serial number | 91182547 |
Extras
-
fork positioner -
extra hydraulics 1 function, Jungheinrich ISM -
CAN-CODE -
battery discharge indicator -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
Drive & Lift Plus -
rotating beacon -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
rear view mirror -
armrest